Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

O plemene

 

Všeobecný úvod a história  plemena:

    Nie je zrejme pravda to čo môžeme občas čítať totiž, že Kery blue terier je vznikol krížením pôvodných v Írsku žijúcich teriérov. Všetko poukazuje na to, že je plemenom pôvodným, tak ako všetci jeho najbližší príbuzní – írsky teriér, soft coated wheaten teriér, glen of imaal teriér. Tiež predpoklad, ktorý ma odôvodniť vznik jedinečného modrého sfarbenia srsti, podľa ktorého je Kerry blue teriér krížencom pôvodných teriérov s írskym vlkodavom, je úplne zbytočný. V minulosti sa v Írsku vyskytovali teriéry so srsťou mäkkou tak isto aj so srsťou tvrdou, ktorá bola sfarbená do červena alebo do modra, pripadne aj do iných odtieňov. Kerry blue teriér vznikol s najväčšou pravdepodobnosťou cieleným výberom so zameraním na získanie plemena s mäkkou srsťou modrej farby. Bezprostredný predkovia  Kerry blue teriéra sa dnešnému kultúrnemu plemenu príliš nepodobali. Nelíšili sa ani tak stavbou tela ako osrstením. Osrstenie bolo síce zhruba také, aké je známe dnes, srsť bola aj približne tak sfarbená s určitou variabilitou, ale chýbala typická úprava. Vyskytovala sa napríklad farebná varianta nazývaná Harlequin Teriér modro- trieslová. Predkovia dnešného kultúrneho plemena sa neupravovali, pretože to neboli psy chovaní pre výstavy, ale šľachtení na prácu. Použitie mali mnohostranné : ako psy loveckí na športový lov králikov, ako psy strážni a hubiaci drobné hlodavce v hospodárskych budovách a ich okolí. Boli použiteľní aj ako ovčiarskí , usmerňujúci stáda ovcí na pastvinách a pri zaháňaní.

Miestom vzniku Kerry blue teriéra moderného typu je grófstvo Kerry v juhozápadnom Írsku. V roku 1887 bola po prvý krát vypísaná na výstave psov v Limericku zvláštna trieda pre striebristo sfarbené ,, írske teriéry. Keď sa s organizovaným čistokrvným chovom začínalo, bývalo sfarbenie srsti rôzne : do fialova (lila), strieborno-modré, tmavomodré ... Na výstave v Killarney v roku 1916 bol po prvý krát vystavovaný Kerry blue teriér s dnešným pomenovaním, predtým sa mu hovorilo buď Irish Blue teriér alebo Blue teriér. Na uvedenej výstave zvíťazila fenka Blue Belle, zaujala stavbou tela, osrstením, krásnou farbou, elegantnou hlavou a uchom. Do budúcna sa mala stať akýmsi prototypom plemena. Tejto výstavy sa zúčastnilo 20 Kerry blue teriérov o nejakej vyrovnanosti medzi nimi sa však hovoriť nedalo. Niektorí jedinci boli veľkí a mohutní asi ako Bobtail, iní zas veľkí približne ako Foxteriér. Íri v tomto plemene videli výhradne pracovného psa. Dokonca na rozdiel od anglických chovateľov odmietali akúkoľvek úpravu srsti, aby bolo zdôraznené, že ide o pracovného psa používaného na vodnú prácu hlavne na lov vydri. Dosť dlho platilo, že pes ktorý chcel získať šampionát, musel zložiť predpísanú skúšku z výkonu.

 V Anglicku sa plemeno objavilo na výstave v roku 1922 a hneď si získalo mnoho obdivovateľov. Nezaujal iba vzhľad, ale aj povaha. (Zdroj Teriéři, I. Stuchlý, M. Císařovský)    

Hmotnosť : 15–18 kg

Výška : 44–49,5 cm

 
 
TOPlist